Wraz z dwusekundowym teaserem Dooma 4 (niestety nie na Wii U), oficjalnie rozpoczął się sezon zapowiedzi, plotek i domysłów na temat nowości, jakie zobaczymy w czerwcu na E3. Nie jest więc za wcześnie, żeby zastanowić się, co przyniesie fanom Nintendo Digital Event. Tym razem jednak nie chodzi o wyssane z palca plotki.

Nigdy na Blogu nie ukrywałem, że z uwagą śledzę wszelkie plotki, przecieki i teasery. Nie raz i nie dwa zdarzało mi się na łamach puszczać nieco wodze fantazji. Ale nie tym razem. W tej analizie chciałbym się oprzeć na znanych faktach, żelaznej logice i uargumentowanych wnioskach. Od razu uprzedzam, że nie będzie nic o nowym Metroidzie. Pominę też już wszystkie powszechnie znane i dawno zapowiedziane tytuły.

Czego nie będzie

Nintendo kategorycznie określiło, czego w ich Nintendo Digital Event (czyli wypasionym Direkcie na E3, który zastępuje konferencję) nie zobaczymy. Na pewno nie będzie nic o aplikacjach na komórki. I dobrze, jeszcze brakowało, żeby na tym święcie graczy panoszyły się mobilki. Po drugie, nie będzie nic ani o NX (następcy Wii U i 3DS), ani o tzw. Quality of Life – bo to zupełnie inna gałąź biznesu. No i w końcu, ma nie być nic o Zeldzie U, nad czym akurat ubolewam. Liczę, że będą chcieli zrobić dobre wrażenie i jednak jakiś krótki materiał jednak pokażą, ale to bardziej moje pobożne życzenie niż chłodna analiza.

The Amiibo Game

Figurki Amiibo okazały się sukcesem, więc Nintendo teraz nie ma wątpliwości, że warto inwestować w ten biznes. Japończycy wiedzą też, że pozytywna fala może się odwrócić, ponieważ od pół roku Amiibo to tak naprawdę płatne DLC zablokowane na płycie, a jedyną grą, która wykorzystuje je w jakiś kreatywny sposób jest Super Smash Bros.

Amiibo potrzebują tytułu, do którego będą nieodzowne i który wykorzysta wszystkie lub niemal wszystkie wypuszczone do tej pory figurki. Chodzi o odpowiednik Disney Infinity czy Lego Dimensions – takiej gry zbiorczej, huba. Kandydatów mam dwóch. Albo nową część Animal Crossing, w które skanując Amiibo zapraszasz nowych mieszkańców do wioski. Albo Nintendo Land 2, gdzie figurki odblokowują nowe postacie, atrakcje lub nawet całe światy, podobnie jak w grach konkurencji. I myślę, że właśnie taka Amiibo Game będzie gwoździem tegorocznego Nintendo Digital Event.

Nintendo Garage

Garaż Nintendo to zapowiedziana rok temu wewnętrzna inicjatywa firmy, w której małe zespoły twórców pracują nad innowacyjnym prototypami gier. Dzieckiem Nintendo Garage są nie tylko trzy minigierki, które widzieliśmy na E3 rok temu i które mogą ostatecznie stać się częścią nowego Star Foxa, ale również Splatoon, które zapowiada się na najlepsze nowe IP Nintendo od kilkunastu lat.

Już rok temu Miyamoto mówił, że ich Garaż mieści więcej projektów niż to, co nam pokazali, a przez ten czas na pewno doszły nowe. Logicznym założeniem jest,  że i w tym roku zobaczymy przynajmniej jeden oryginalny pomysł, któremu N postanowiło dać szansę. Zwłaszcza, że Splatoon bez wątpienia daje wiatr w żagle całemu Garażowi.

Gra z Mario

Jedyną obecnie zapowiedzianą grą z Mario jest Mario Maker. I tytuł ten Nintendo będzie mocno promować podczas E3, co widać choćby po ostatnim (rewelacyjnym) filmie promocyjnym z Reggiem, który możecie zobaczyć powyżej w tym spisie.

Ale w kontekście obsuwy Zeldy na przyszły rok, wydaje mi się, że Nintendo wyciągnie jeszcze jeden tytuł z najpopularniejszym hydraulikiem na świecie. Może to być nowe Paper Mario, może reaktywacja Mario Strikers. Tej teorii wiarygodności dodaje fakt, że właśnie mijają dwa lata od wydania ostatniej gry kanadyjskiego studia Next Level Games. Wcześniej stworzyli właśnie dwie części Mario Strikers, a ostatnio sequel Luigi’s Mansion, więc z uniwersum braci hydraulików mają wiele wspólnego. Z drugiej strony ze wszystkich spisanych tu prognoz, tej akurat jestem najmniej pewny, więc nic uciąć sobie nie dam. Może się przecież okazać, że nowa gra NLG to chociażby Punch Out. Bez Mario.

Kolaboracja

Niedawno dowiedzieliśmy się, że Hyrule Warriors, które powstało we współpracy z Koei Tecmo, sprzedało się w ponad milionie egzemplarzy. Biorąc pod uwagę, że w drodze jest też SMT x Fire Emblem powstające u Atlusa oraz tajemnicza gra free-to-play od Bandai Namco, niewykluczone, że Nintendo zaprezentuje nam za miesiąc kolejny owoc współpracy z innymi firmami. Może to będzie zupełnie nowy projekt, być może kolejny spin-off popularnego IP, a być może po prostu Hyrule Warriors 2.

Wielkie DLC

Ostatnie sprawozdania finansowe Nintendo potwierdziły, że dodatki do Mario Kart 8 oraz Hyrule Warriors cieszyły się wielkim wzięciem i skutecznie podtrzymywały zainteresowanie tymi tytułami. W momencie, kiedy Nintendo samo musi zapełnić kalendarz wydawniczy dla Wii U, rozsądnym wydaje się rozwiązanie, żeby wydać jedną grę, a potem regularnie wspierać ją sporymi dodatkami zamiast inwestować w kolejne projekty. Daje też to drugą szansę dobry tytułom, które niestety ucierpiały z powodu niewielkiej liczby posiadaczy konsoli w pierwszym roku życia konsoli.

Przechodząc do sedna, przewiduję kolejne spore dodatki do Mario Kart 8 (na Boże Narodzenie) i Super Smash Bros. Jeśli nie dostaniemy Hyrule Warriors 2, to być może będą kolejne DLCki również dla jedynki. Niewykluczone też, że Nintendo zechce przypomnieć graczom o tytułach odrobinę starszych i zapomnianych. DLC do Pikmina 3? Bayonetty 2? Captain Toad? Niewykluczone.

Nintendo Digital Event

Podobnie jak w zeszłym roku, Nintendo nie zorganizuje tradycyjnej konferencji na E3. Zamiast tego wyemituje Nintendo Digital Event, czyli rozbudowany Nintendo Direct.

Nintendo Digital Event

16 czerwca 2015

18:00 czasu polskiego

http://e3.nintendo.com/

Wcześniej, 14 czerwca, odbędzie relacja z Nintendo World Championships, czyli mistrzostw w klasyczne gry N na podstawie NES Remix. Zaś od razu po Nintendo Digital Event startuje Treehouse Live, czyli dwudniowa relacja na żywo z E3. Będą developerzy, goście i granie na żywo w tytuły, które wcześniej zobaczymy w video prezentacji. Szczerze mówiąc, już nie mogę się doczekać! To będzie czas niedospanych nocy i niskiej produktywności w pracy. Całe szczęście, że oglądanie trailerów mogę podczepić pod obowiązki służbowe…