Każdy przyzna, że najpopularniejszą grą losową w Polsce jest lotto. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Niewielu jednak wie, że cześć z zysków totalizatora sportowego trafia do społeczeństwa w ramach wsparcia kultury i sportu. Jeśli zatem popularność gry jest znaczna to i wsparcie jest duże. Totalizator Sportowy jest odpowiedzialny za monopol Państwa na gry losowe co oznacza, że jesteśmy na niego skazani. Praktyczny brak konkurencji powinien przyczyniać się do niesłabnącej pozycji na rynku gier losowych.
Pozycja lotto na rynku

W rzeczywistości jednak sprawa ma się trochę inaczej. Monopol lotto przyczynia się raczej do dyskryminacji opinii graczy oraz ciągłego spadku poziomu świadczonych usług. Wielu graczy ma wątpliwości co do rzetelności losowań, można by było je szybko rozwiać, ale nic w tym kierunku się nie dzieje. Do tego wzrost cen zakładów, zdjęcie losowań lotto z kanału otwartego oraz coraz mniej kolektur. Czy te wszystkie czynniki przyczyniają się do ciągłego spadku liczby graczy? Teoretycznie lotto nadal jest najpopularniejszą grą losową w Polsce jednak w praktyce jej pozycja z losowania na losowanie jest gorsza.

ilość wygranych lottoAby tego dowieść trzeba wykonać dogłębną analizę liczby zawieranych zakładów. Tej jednak nikt do wiadomości publicznej nie podaje, są natomiast wyniki losowań, które pozwalają z przybliżeniem ustalić liczbę graczy. Jak widać na załączonym rysunku, w czasie sporych kumulacji graczy jest wielu, obrazują to pojedyncze szczyty na wykresie. Jednak patrząc na średnią ilość wygranych w całym uwzględnionym okresie można dojść do wniosku, że lotto wcale nie poprawia swojej pozycji. Wykres minimalnie bo minimalnie, ale nadal ma nachylenie negatywne.Choć przedstawia on zaledwie wygrane w roku 2012 to można na jego podstawie zacząć wysuwanie wniosków, co też wykonaliśmy.
Nieliczne próby odzyskania pozycji lotto

Czasowo zdarzają się kampanie marketingowe, szczególnie w przypadku większych kumulacji. Lotto ekranizuje również zabawy mające na celu nakłonienie graczy do wizyt w kolekturach, jednym z przykładów jest loteriada. W najbliższym czasie zobaczymy nową grę Lotto Plus, która również powinna przyciągnąć nowych graczy. Czy tego dokona, czas pokaże. Zachęcamy do śledzenie wyników losowań.