Wraz z premierą Super Smash Bros. for Wii U Nintendo wejdzie w świat interaktywnych figurek, takich jak te ze Skylanders albo Disney Infinity. W Stanach, ponieważ u nas figurki amiibo pojawią się jeszcze przed samą grą, już 28 listopada. Ale powinniście uważnie wybierać wśród dostępnej oferty.

UPDATE 2:  Uaktualniłem obrazek poniżej. Bierze on pod uwagę więcej tytułów i informacje z ostatniego Directa. Jak zawsze jednak, ciągle możliwa jest zapowiedź kolejnych kompatybilności.

UPDATE: Problem poruszony w tym wpisie doczekał się wyjaśnienia. Wszystko wyjaśnia poniższa grafika kompatybilności pierwszej serii figurek amiibo. Nie wiadomo jeszcze, czy lista dla Mario Party 10 i innych odległych tytułów jest ostateczna. Kudosy dla użytkownika funditto za czujność

Figurki amiibo w swoim założeniu nie mają być zwykłą kopią rozwiązań od Activision i Disneya. Tym, co jest różni, to brak dedykowanej gry. Zamiast tego mają współpracować z całą gamą gier na Wii U i później także 3DS, poczynając od Smasha, poprzez Mario Kart 8 (ma być update) czy Mario Party 10, a kończąc na… to zależy już od sukcesu figurek i pomysłów Nintendo. W każdym razie jedną z pozycji kompatybilnych z amiibo ma być przeuroczy Captain Toad: Treasure Tracker. I tu pojawia się pewien problem. Szkopuł nawet.

Captain Toad nie zawita do Europy w tym roku. Ale w Stanach pojawi się dokładnie 5 grudnia, czyli wtedy, kiedy my dostaniemy Smasha. I właśnie w notce prasowej Nintendo of America można znaleźć lekko niepokojący fragment:

NEVER ONE TO BE OVERLOOKED, CAPTAIN TOAD: TREASURE TRACKER WAS A CRITICAL AND CROWD FAVORITE DURING THE E3 EXPO VIDEO GAME TRADE SHOW IN JUNE. THE GAME LAUNCHES DEC. 5 AT A SUGGESTED RETAIL PRICE OF $39.99 AND LETS PLAYERS TAKE CONTROL OF INTREPID EXPLORER CAPTAIN TOAD AS HE SETS OFF ON ADVENTURES LIKE EXPLORING A HAUNTED HOUSE OR ESCAPING A SMOLDERING VOLCANO. EVEN THOUGH TOAD CHARACTERS HAVE APPEARED IN VIDEO GAMES SINCE THE ORIGINAL SUPER MARIO BROS. GAME ON NES, THIS IS THE FIRST TIME THAT ONE OF THEM GETS TOP BILLING. THE GAME WILL ALSO SUPPORT SELECT AMIIBO FIGURES IN 2015.

Kluczowe jest słowo „select”, czyli „wybrane”. Oznacza to, że nie każda figurka amiibo będzie działa z Kapitanem Toadem. Nie jest to może problem dla kolekcjonerów, ale daję głowę, że w naszym kraju osoby, które zdecydują się na zakup figurki, zaczną od jednej sztuki. Być może też na jednej skończą. A skoro już kupują, to pewnie chcieliby wykorzystać amiibo zgodnie z przeznaczeniem, czyli w wielu grach, przenosząc dane i odblokowując bonusy. Jednak z informacji prasowej wynika, że nie z każdą figurką będzie to możliwe. W takiej sytuacji przydałaby się wiedza, które dokładnie figurki amiibo opłaca się kupić. Nintendo na razie nie udziela takiej informacji. I pewnie szybko nie udzieli, bo obsługa figurek do Toada ma zostać dodana dopiero w przyszłym roku. Co akurat może oznaczać dzień premiery w Europie.

Wysłałem stosowne zapytanie do dystrybutora N, ale nie spodziewam się wyczerpującej odpowiedzi. Chcę więc ostrzec wszystkich, którzy składają już zamówienia na amiibo, żeby albo się wstrzymali, albo dobrze wybierali. Może się okazać, że część z nich szybko stanie się bezużyteczna i będzie miała tylko wartość kolekcjonerską. Choć wydaje mi się, że Nintendo raczej do tego nie dopuści.