Figurki amiibo – czyżby szykował się problem?

Wraz z premierą Super Smash Bros. for Wii U Nintendo wejdzie w świat interaktywnych figurek, takich jak te ze Skylanders albo Disney Infinity. W Stanach, ponieważ u nas figurki amiibo pojawią się jeszcze przed samą grą, już 28 listopada. Ale powinniście uważnie wybierać wśród dostępnej oferty.

UPDATE 2:  Uaktualniłem obrazek poniżej. Bierze on pod uwagę więcej tytułów i informacje z ostatniego Directa. Jak zawsze jednak, ciągle możliwa jest zapowiedź kolejnych kompatybilności.

UPDATE: Problem poruszony w tym wpisie doczekał się wyjaśnienia. Wszystko wyjaśnia poniższa grafika kompatybilności pierwszej serii figurek amiibo. Nie wiadomo jeszcze, czy lista dla Mario Party 10 i innych odległych tytułów jest ostateczna. Kudosy dla użytkownika funditto za czujność :)

figurki amiibo

Figurki amiibo w swoim założeniu nie mają być zwykłą kopią rozwiązań od Activision i Disneya. Tym, co jest różni, to brak dedykowanej gry. Zamiast tego mają współpracować z całą gamą gier na Wii U i później także 3DS, poczynając od Smasha, poprzez Mario Kart 8 (ma być update) czy Mario Party 10, a kończąc na… to zależy już od sukcesu figurek i pomysłów Nintendo. W każdym razie jedną z pozycji kompatybilnych z amiibo ma być przeuroczy Captain Toad: Treasure Tracker. I tu pojawia się pewien problem. Szkopuł nawet.

figurki amiibo

Captain Toad nie zawita do Europy w tym roku. Ale w Stanach pojawi się dokładnie 5 grudnia, czyli wtedy, kiedy my dostaniemy Smasha. I właśnie w notce prasowej Nintendo of America można znaleźć lekko niepokojący fragment:

Never one to be overlooked, Captain Toad: Treasure Tracker was a critical and crowd favorite during the E3 Expo video game trade show in June. The game launches Dec. 5 at a suggested retail price of $39.99 and lets players take control of intrepid explorer Captain Toad as he sets off on adventures like exploring a haunted house or escaping a smoldering volcano. Even though Toad characters have appeared in video games since the original Super Mario Bros. game on NES, this is the first time that one of them gets top billing. The game will also support select amiibo figures in 2015. 

Kluczowe jest słowo „select”, czyli „wybrane”. Oznacza to, że nie każda figurka amiibo będzie działa z Kapitanem Toadem. Nie jest to może problem dla kolekcjonerów, ale daję głowę, że w naszym kraju osoby, które zdecydują się na zakup figurki, zaczną od jednej sztuki. Być może też na jednej skończą. A skoro już kupują, to pewnie chcieliby wykorzystać amiibo zgodnie z przeznaczeniem, czyli w wielu grach, przenosząc dane i odblokowując bonusy. Jednak z informacji prasowej wynika, że nie z każdą figurką będzie to możliwe. W takiej sytuacji przydałaby się wiedza, które dokładnie figurki amiibo opłaca się kupić. Nintendo na razie nie udziela takiej informacji. I pewnie szybko nie udzieli, bo obsługa figurek do Toada ma zostać dodana dopiero w przyszłym roku. Co akurat może oznaczać dzień premiery w Europie.

figurki amiibo 2

Wysłałem stosowne zapytanie do dystrybutora N, ale nie spodziewam się wyczerpującej odpowiedzi. Chcę więc ostrzec wszystkich, którzy składają już zamówienia na amiibo, żeby albo się wstrzymali, albo dobrze wybierali. Może się okazać, że część z nich szybko stanie się bezużyteczna i będzie miała tylko wartość kolekcjonerską. Choć wydaje mi się, że Nintendo raczej do tego nie dopuści.

5 thoughts on “Figurki amiibo – czyżby szykował się problem?

 1. UPDATE: otrzymałem wiadomość zwrotną nt. figurek amiibo w Captain Toad. Niestety niewiele wyjaśnia:

  „I cannot clarify which amiibo figures will be supported by Capt. Toad at this moment. I would kindly ask you to wait for next press release regarding amiibo figures.”

  No nic, trzeba czekać.

 2. Cholerka przypomniałeś mi o największym zawodzie w tym roku ze strony Nintendo of Europe – Kapitan Toad nie pojawi się na Gwiazdkę. Przyznam się, że Smash u mnie nie za bardzo, więc Toad byłby idealnym prezentem, słodkim i jednocześnie nostalgicznym (w poprzednie Święta królował Mario 3D World). Szkoda, naprawdę szkoda.

 3. No cóż. Spodziewałam się czegoś takiego po trosze, jak zobaczyłam, że można kupić Amiibo z WiiFit Trainerem, która na przykład do mario karta mi ABSOLUTNIE nie pasowała.
  Myśle, że najbezpieczniejsze trafy to Mario, Link i Pikachu. Zwłaszcza Mario.

  Mnie jeszcze nurtuje jedna rzecz – teraz wszystkie figurki są bardzo stylizowane wyglądam na postaci ze smasha i mówi się o nich, że to pierwsza seria itp itd. Czyli… że może to nie jedyne serie figurek jakie wyjdą. Może będą jeszcze inne z tymi samymi postaciami, jakiś alternatywny Mario czy Kirby. Pytanie po co. Ale jak się słyszy, że te figurki mają być kompatybilne z taką ilością tytułów, to się człowiek zastanawia, czy czasem nintendo w pewnym momencie nie zaśpiewa: w naszej grze możesz użyć amiibo Linka, ale nie tego smashowego, tylko tego drugiego, którego właśnie wpuszczamy do sklepów.

 4. Albo „ta figurka może zapisywać progress w sobie tylko z max 3 tytułów. Żeby używać Mariana jeszcze w innych, musisz kupić nową figurkę”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>