Chcę kupić new3DS – co muszę wiedzieć?

Już 13 lutego w Europie wystartuje nowa/stara konsola Nintendo. New3DS to mocno odświeżona wersja 4-letniego, acz zasłużonego handhelda. Dla tych, którzy zastanawiają się nad zakupem, przygotowałem krótki spis najważniejszych faktów. A więc do rzeczy!

Najważniejsze usprawnienia

Nowa wersja konsoli to oczywiście nowe funkcje, które mają usprawnić i uprzyjemnić korzystanie z urządzenia. Co więc otrzymacie decydując się na zakup new3DS? Przede wszystkim rozszerzone opcje sterowania. Dwa dodatkowe przyciski pod palcami wskazującymi ZR i ZL oraz drugą gałkę C-stick – do tej pory mogli z nich korzystać tylko posiadacze Circle Pad Pro. Warto tutaj zaznaczyć, że C-stick to właściwie nie gałka, ani nawet slider podobny do tego z PSP, ale taki „grzybek” znany z niektórych touch padów w laptopach.

kupić new 3ds cstick

Tak wygląda właśnie C-stick. To małe coś nad przyciskiem X.

New3DS ma również dodatkową kamerę wewnętrzną, dzięki czemu, poprzez zastosowanie technologii eye-tracking, efekt 3D jest stabilniejszy i nie rozjeżdża się przy poruszaniu konsoli na boki. Po trzecie, new3DS oferuje wbudowaną kompatybilność z figurkami Amiibo. Stare modele będzie można w przyszłości rozszerzyć o tę funkcję za pomocą specjalnej przystawki.

No i chyba najciekawsze: new3DS ma nieco mocniejsze bebechy od standardowych wersji, choć Nintendo nie podaje szczegółów. W każdym razie dodatkowa moc przyśpiesza działanie systemu oraz opcji sieciowych (szybsze ściąganie danych!), a także skutkuje lepszą oprawą w niektórych grach – pierwszą z nich jest Monster Hunter 4 Ultimate, który na nowej konsoli ma wyraźniejsze tekstury. Pojawiać się będą również gry ekskluzywne (patrz niżej). 

new3DS vs new3DS XL

New 3DS startuje od razu w dwóch rozmiarach, zwykłym oraz XL. Podobnie jak modele podstawowe, różnią się one wielkością ekranu (ale nie rozdzielczością!) – różnica wynosi jeden cal. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że mały new3DS i tak ma ekran lekko większy niż „stary” mały 3DS. Co do tego, czy większy ekran to spory atut, opinie są podzielone, jednak z uwagi na niską rozdzielczości gier autor Bloga nie jest fanem powiększonych handheldów Nintendo.

kupić new3ds ale który

Ach, te kolorowe przyciski!

Kolejne różnice są dość oczywiste i analogiczne do oryginalnych modeli. XL jest większy i cięższy, a przez to też mniej przenośny. Z drugiej strony nadrabia żywotnością baterii. O ile na małym new3DS pogracie maksymalnie 6 godzin (w wariancie ekonomicznych), tak XL wydłuży ten czas o godzinę. Minimalny czas jest jednak identycznych dla obu wersji: 3,5 godziny.

Jednak najważniejsze różnice leżą w estetyce. Jedynie mały new3DS pozwala na wymienianie górnej części obudowy na motyw z ulubionej gry. Niby bzdura, ale niektóre obudowy są tak stylowe, że ręka sama sięga do kieszeni. No i jeszcze jedno: tylko mały new3DS ma te świetne przyciski frontowe, nawiązujące kolorystyką do SNESa. Dla mnie, mały new3DS wygrywa w cuglach.

Gry na wyłączność

Jako się rzekło, new3DS oferuje większą moc obliczeniową. Część z gier, jak wspomniany Monster Hunter 4, wykorzystują ją do poprawy grafiki. Ale wiadomo już, że pojawią się gry, które uruchomimy tylko na nowy 3DSie. Pierwszą z nich jest Xenoblade Chronicles 3D, który pojawi się późną wiosną. Grałem w XC na Wii i jestem sobie w stanie wyobrazić, że zwykły 3DS by tego nie pociągnął – to była jedna z najładniejszych gier, jakich doczekało się Wii.

xenoblade chronicles 3ds pudełko

Pudełka gier na wyłączność na new3DS różnią się projektem, aby nie mylić klientów.

Implikacje są jednak dość poważne. Skoro będzie XC3D, będą i inne gry na wyłączność. Jeśli więc chcecie mieć pewność, że żadna gra Was nie ominie, musicie zainwestować w new3DS. Choć jeśli graliście już w Xenoblade, możecie jeszcze poczekać, aby się przekonać, czy pojawią się jakieś zupełnie nowe exclusive’y. Być może Nintendo, nie chcą zdenerwować większości swoich klientów, ograniczy się z exami do konwersji z Wii. 

Zawartość pudełka

To wbrew pozorom bardzo istotna kwestia. Widocznie Nintendo zakłada, że na new3DS skuszą się w pierwszej kolejności nie nowi klienci, ale fani konsoli, którzy chcą więcej i lepiej. Stąd w pudle nie znajdziecie ładowarki do konsoli – firma zakłada, że takową już macie. Jeśli nie, pamiętajcie o wysupłaniu dodatkowych złotówek na ładowarkę. Koszt: około 40 złotych. 

kupić new3ds pudlo

Ceny wymiennych klapek zaczynają się od 54 złotych. Niemało, ale może trafią się jakieś fajne zestawy z grami.

New3DS wprowadza jeszcze jedną zmianę. Od teraz konsola korzysta z kart microSD (obsługiwane są SDHC, ale nie SDXC!), a nie zwykłych SD. Nie bójcie się, nie trzeba kupować nowej karty, gdyż takowa znajduje się w zestawie z konsolą. Pojemność? 4 gigabajty. Choć karta teraz ukryta jest pod obudową konsoli, do transferu konta ze starej konsoli nie jest konieczne jej otwieranie. Wystarczy pecet, a jak to zrobić przeczytacie tutaj. 

Na koniec ciekawostka

Premiera new3DS przyniosła nieoczekiwaną korzyść wszystkim tym, którzy do swoich starych 3DSów dokupili Circle Pad Pro. Ot, choćby przy okazji Monster Huntera 3 albo Resident Evil Revelations, tak jak niżej podpisany. Pewnie ich „frankenstick” od dłuższego czasu zbierał kurz w szufladzie. Teraz ma się to szansę zmienić, gdyż większość nowych gier wykorzystuje C-stick nowego 3DSa na przykład do sterowania kamerą. Ale rozpoznają też CPP! Już demo Codename STEAM korzystało z tej mało popularnej przystawki, a podobnie ma być z MH4, Zeldą, czy Iron Fall. Jeśli więc zależy Wam wyłącznie na drugiej gałce, to być może wystarczy zakup frankensticka?

kupic new3ds a może frankenstick

Funkcjonalność „niemal” ta sama…

One thought on “Chcę kupić new3DS – co muszę wiedzieć?

  1. „Od teraz konsola korzysta z kart microSD (obsługiwane są SDHC, ale nie SDXC!),”

    jak sformatujesz SDXC do FAT32 to będzie działać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>