Nintendo Switch – szanse i zagrożenia

Poznaliśmy Nintendo Switch! Nie wszystkie szczegóły są jeszcze jasne, ale postaram się wstępnie ocenić, czym Switch może podbić świat oraz gdzie leżą potencjalne przyczyny jego ewentualnej porażki.

Nie chcę w tym tekście mówić o oczywistościach lub pojedynczych cechach sprzętu, typu „bateria może być za słaba” albo „third parties znowu odpłyną”. To może okazać się prawdą, ale poniżej skupię się na rzeczach, które są nieco mniej oczywiste.

Szansa: nowy branding

Po klapie Wii U, Nintendo słusznie odcięło się od marki i stylistyki, która się przeżyła i nie jest już synonimem sukcesu. Po nazwie, muzyce w materiale promocyjnym i stylistyce samego urządzenia widać, że Nintendo chce być mnie dziecinne i infantylne. Nazwa nie brzmi już dziwacznie, pokazane w zwiastunie gry były mainstreamowe, a sama konsola nie wygląda jak zabawka, tylko jak tablet, czyli było nie było urządzenie codziennego użytku. Nintendo może nie tyle chce być cool & jazzy, ale jest świadome, że jeśli robi przenośny sprzęt, to ludzie nie mogą wstydzić się używać go publicznie.

nintendo switch logo

Zagrożenie: Wii U w przebraniu

Problemem Nintendo Switch może być fakt, że w swojej koncepcji to jest kontynuacja Wii U, pomimo zmiany marki. Dla mainstreamu może to nie być problem, bo mainstream w większości Wii U zignorował i dla wielu może to być świeży pomysł, ale wielu ludzi śledzących Nintendo może być ostrożnych. Jak ktoś powiedział: Switch jest tym, czym Wii U powinno być od samego początku. Realizacją idei konsoli jednocześnie przenośnej i stacjonarnej, oferującą granie w gry AAA bez telewizora. W związku z tym budzi się obawa, czy Switch nie startuje za późno. Tak jak 2011 rok to było za późno, żeby ludzie zachwycili się Wii z grami w HD, tak dziś może być za późno, żeby sprzedać ludziom duże gry w formie przenośnej.

nintendo switch konsola

Szansa: Iteracje sprzętu

Cała nadzieja w zapowiedziach ś. p. Satoru Iwaty, który zapowiadał odejście od generacji konsol i przejście do wydawania mocniejszych wersji, zachowując jakąś tam wsteczną kompatybilność. Chodzi o to, jak działa Apple z iPadami i iPhonami, czego próbę widzieliśmy przy okazji New Nintendo 3DS. Dlaczego nazywam to szansą? Dlatego, że przewidywana moc Nintendo Switch oscylująca w okolicy Xbox One będzie wystarczająca przez maksymalnie dwa lata. Ale kiedy Xbox Scorpio zagrzeje miejsce na rynku, na horyzoncie pojawi się kolejne PlayStation, a telewizory i gry 4k staną się popularniejsze, przepaść stanie się zbyt wielka. Widzieliśmy to z Wii, które na czas nie dostało czegoś na wzór Wii HD, widzieliśmy też częściowo z Wii U, który dostawał multiplatformy, póki funkcjonowały gry cross-genowe i można było konwertować z PS3 i X360. Mocniejsze modele Nintendo Switch to nadzieja dla tego sprzętu, by jako platforma utrzymał się dostatecznie długo na rynku.

nitnendo switch wsparcie

Zagrożenia: Uproszczone gry

Jak bardzo podoba mi się prosty, przenośny multiplayer na więcej niż jednej konsoli, tak widzę pewną niekonsekwencję w filmie promocyjnym, która zasiewa we mnie ziarno niepewności. Chodzi o granie w plenerze na tych małych kontrolerach, Joy-Conach. Otóż zaprezentowano grę w koszykówkę, najpewniej NBA 2k17. Sęk w tym, że jedna część takiego kontrolera ma za mało przycisków, żeby obsłużyć tę grę bez uproszczeń. Już pomijając drugą gałkę, osiem przycisków akcji jest absolutne niezbędne. Tak więc już na samym starcie idea grania w rozbudowane gry gdziekolwiek ma dziurę, ponieważ przynajmniej w trybie multi te gry będą musiały mieć uproszczone tryby zabawy. Mario Kart sobie poradzi, ale z NBA 2k nie ma szans. Zresztą widoczne to było we fragmencie o nowym Splatoon – na tamtych ujęciach każdy gra na swojej konsoli sam, trzymając Pro Controller, a nie małego Joy-Cona.

nintendo switch nx-joy-con

Co o tym sądzicie? Czy Nintendo wykorzysta szanse, które się przed nimi rysują? Czy zagrożenia, które widzicie, mogą powstrzymać Was przed zakupem Nintendo Switch?

 

5 thoughts on “Nintendo Switch – szanse i zagrożenia

 1. Ja się cieszę, bo to nowa konsola Nintendo, a więc nowe exclusivy. Jestem w tej komfortowej sytuacji, że platformy Nintendo nigdy nie były i nie będą dla mnie głównymi platformami – to zawsze tylko dodatek do PC (jak zresztą inne konsole). Więc nie przeszkadzał mi np. brak 3rd party na Wii U, a gry dostałem wspaniałe.

  Teraz może być trochę lepiej i miejmy nadzieję, że tak będzie. Switch musi poradzić sobie lepiej niż WiiU, bo inaczej N będzie miało chyba duży problem…

  Idea hybrydy jest spoko, ale sam nie widzę, żebym zabierał ze sobą ten sprzęt zbyt często. Może na wakacje, żeby po powrocie do hotelowego pokoju popykać w coś, albo na długi lot, ale to tyle. Nigdy nie latałem wszędzie z handheldami. Będę grał najczęściej pewnie w łóżku 😀

  Kwestia mocy jest o tyle interesująca, że na handheldzie gry mogą działać gorzej. Co prawda to tylko film promocyjny, ale jednak spadek płynności w Zeldzie po przejściu na tryb handheldowy jest zauważalny…

  Ogólnie jestem na tak, na pewno kupię na premierę (bo Zelda). Mam tylko nadzieję, że wydajnościowo/graficznie będzie lepiej niż Wii U albo co najmniej identycznie. No i że oprócz Zeldy i paru portów (choć fajnie, że to nie są zwykłe porty – w Splatoon widzę sporo nowości, ale z kolei nie wygląda to na pełny sequel) dostaniemy co najmniej jeszcze jedną grę Nintendo, może właśnie nowe Mario, które wygląda jak następca 64.

 2. W zasadzie to się cieszę 😀 w końcu w spaltoon będę mógł pograć na samym padzie lub na małym ekranie, przenośność w połączeniu z fajnym ekranem to fajna sprawa, martwią mnie tylko dwie kwestie, a mianowicie wsteczna kompatybilność i pojemność pamięci, bo gry potrafią trochę zajmować a posiadane przeze mnie cyfrowe kopie gier na WiiU zajmują już ponad 200GB

  • nie liczyłbym na wsteczną kompatybilność… a pojemność, znając życie, będzie mała, ale będzie opcja dokupienie karty SD czy czegoś podobnego.

   • Nie będzie wstecznej kompatybilności, przynajmniej nie na fizycznych nośnikach = to potwierdzone. Co do pojemności, to prawie na pewno będzie można podłączyć dysk twardy do docka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>