Dysk twardy Seagate Barracuda 3TB ST3000DM001 to sprzęt wewnętrzny o rozmiarze 3,5 cala. Jest to dysk HDD przechowujący dane na nośniku magnetycznym. Wyposażono go w 64MB pamięci podręcznej oraz aż 3TB pojemności. Z pewnością więc można bez większych problemów przechowywać na nim dużą ilość różnego rodzaju plików. Prędkość obrotowa tego urządzenia to 7200obr./min, dzięki czemu liczba danych odczytywanych przez głowice jest naprawdę imponująca. Zapewnia to krótszy czas dostępu oraz ładowania się danych. Dysk składa się z sześciu głowic czytających i zapisujących dane oraz trzech talerzy.

Średni czas odczytu dla tego dysku wynosi 8,5ms, a średni czas zapisu 9,5ms. Jest on więc naprawdę szybki i bardzo wydajny. Dzięki zastosowaniu technologii SATA 3 dysk jest znacznie bardziej wydajny niż inne podobne produkty. C więcej, producent umożliwia użytkownikom korzystanie z darmowego oprogramowania Disc Wizard, które zapewnia urządzeniu pełne natywne wsparcie. Ponadto w urządzeniu zastosowano technologię NCQ, czyli kolejkowanie rozkazów, dzięki czemu dysk działa jeszcze szybciej, a polecenia są wykonywane natychmiastowo.

Sprzęt ten wyróżnia się doskonałą jakością wykonania oraz pozwala na znaczne zmniejszenie zużywanej energii i to bez jednoczesnego zmniejszenia wydajności. Dzięki zastosowaniu technologii AcuTrac zapewniona jest większa gęstość zapisu danych, więc na dysku zmieści się ich więcej niż na innych tego rodzaju urządzeniach. Format urządzenia to 3,5cala, a jego cena wynosi od 400zł do 430zł.