Townsmen Switch: recenzja w 10 szybkich punktach

Bez wodolejstwa i powieściopisarstwa. Recenzja gry Townsmen na Nintendo Switch w formie skondensowanej listy.

townsmen switch

Co musicie wiedzieć o Townsmen na Switcha:

 1. Townsmen to dość wierna i porządnie wykonana kopia kultowych Settlersów (szczególnie pierwszych dwóch części). Podstawy rozgrywki oraz stylistyka są niemal identyczne, ale gra pokusiła się o kilka własnych patentów.
 2. Jednym z nowych pomysłów są perki (np. większa wydajność) i wyższe klasy budynków, które odblokowuje się grając w dowolnym trybie rozgrywki, ale dostęp do nich zostaje już na wszystkie kolejne gry. Daje to poczucie progresji, odblokowuje nowe możliwości i zachęca do rozgrywania misji od łatwiejszych do najtrudniejszych.
 3. Inne pomysły urozmaicające zabawę to pory roku (zimą nie ma zbiorów), choroby, klęski (np. nieurodzaju), najazdy bandytów i opcjonalne questy – wszystkie są dostępne również w trybie sandbox i nadają sens gromadzeniu dóbr, jednocześnie nie zrównując mozolnie budowanego miasta z ziemią.
 4. Sterowanie jest bardzo przyjazne, wykorzystując jednocześnie i wymiennie przyciski i ekran dotykowy.
 5. Dostępne są 3 tryby rozgrywki: misje tutorialowe, scenariusze oraz gra dowolna. W grze dowolnej dostępnych jest kilkanaście mocno różnorodnych map, brak jednak map generowanych losowo oraz customizacji zasad, z wyjątkiem opcji wyłączenia najazdów bandytów.
 6. Gra działa płynnie nawet przy bardzo dużych mapach i miastach, co przy dość prostej acz urokliwej oprawie nie zaskakuje, ale jest warte odnotowania. Jednakże raz zdarzył mi się błąd, który zamknął aplikację.
 7. Niestety Townsmen nie posiada multiplayera w żadnej formie – nie ma również rywalizujących królestw sterowanych przez AI. Jedynym militarnym zagrożeniem są bandyci.
 8. Townsmen Switch to konwersja z mobilek, gdzie funkcjonuje w modelu free-to-play z mikrotransakcjami. Jednak na Switchu wszelkie mikrotransakcje zostały usunięte, a walutę premium (korony) zdobywa się wykonując questy.
 9. W konwersję włożono całkiem sporo wysiłku, odświeżając UI, dodając opisy funkcji budynków, likwidując konieczność ręcznego zbierania danin itp. Krótko mówiąc, poprawiono rzeczy, które graczom na poprzednich platformach najbardziej uprzykrzało życie.
 10. Gra kosztuje w eShopie 79 złotych, co może wydawać się niemało za dość wiekowego i niezbyt rozbudowanego city-sima. Jednak w ramach casualowych gier z gatunku jest to produkt ładny, dopracowany i zapewniający przynajmniej 20 godzin zabawy, zanim dopadnie znużenie.

towsnmen switch screen 1

Plusy:

 • Przyjemna oprawa i obsługa
 • Klimat Settlersów z nowymi rozwiązaniami
 • Odprężający city-builder dla początkujących i średniozaawansowanych

townsmen switch screen 2

Minusy:

 • Brak multiplayera
 • Nieco za wysoka cena
 • Po pewnym czasie: za mało głębi

02

Ocena: 7/10

Kod na grę dostarczył wydawca.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>